غذاهای برنجی

برنج خشک و آسیاب شده

در روایت آمده است:

شکَوْتُ إِلَى أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع وَجَعَ بَطْنِی فَقَالَ لِی خُذِ الْأَرُزَّ فَاغْسِلْهُ ثُمَّ جَفِّفْهُ فِی الظِّلِّ ثُمَّ رُضَّهُ‌ وَ خُذْ مِنْهُ فِی کُلِّ غَدَاةٍ مِلْ‌ءَ رَاحَتِکَ وَ زَادَ فِیهِ إِسْحَاقُ الْجَرِیرِیُّ تَقْلِیهِ قَلِیلًا وَزْنَ أُوقِیَّةٍ وَ اشْرَبْهُ.[1]

یعنی به امام صادق (ع) از #شکم_درد شکایت کردم فرمود #برنج بگیر و آن را بشوی و در سایه خشک کن و نرم کن و از آن هر روز به اندازه یک کف صبح بخور و در روایت دیگر آمده است که به اندازه‌ی سی یا هفتاد گرم آن را تفت بده و بخور.

تقلیه» یعنی آن را بدون روغن تفت بده.

#برنج_وسماق

در روایت آمده است:

کانَ بِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع وَجَعُ الْبَطْنِ فَأَمَرَ أَنْ یُطْبَخَ لَهُ الْأَرُزُّ وَ یُجْعَلَ عَلَیْهِ السُّمَّاقُ فَأَکَلَهُ فَبَرَأَ.[2]

یعنی امام صادق (ع) #شکم_درد داشت امر کرد برای او #برنج بپزند و روی آن #سماق بریزند آن را میل کرد و خوب شد.

بیماری امام صادق (ع) اسهال شدید معروف به بَطَن» بود.

امروزه به افرادی که اسهال شدید و مداوم دارند سفارش می‌کنیم همیشه روی غذاهای خود به خصوص #برنج ، #سماق بریزند زیرا #سماق اسهال را درمان می‌کند.

ظاهرا #برنج و #سماق درمان تمام انواع #اسهال است بنابراین اسهال صفراوی را هم شامل می‌شود.

#سوپ_برنج

در روایت آمده است:

مرِضْتُ‌ سَنَتَیْنِ‌ وَ أَکْثَرَ فَأَلْهَمَنِیَ اللَّهُ الْأَرُزَّ فَأَمَرْتُ بِهِ فَغُسِلَ وَ جُفِّفَ ثُمَّ أُشِمَّ النَّارَ وَ طُحِنَ فَجَعَلْتُ بَعْضَهُ سَفُوفاً وَ بَعْضَهُ حَسْوا[3]

یعنی امام صادق (ع) فرمود دو سال یا بیشتر مریض شدم خداوند به من الهام کرد #برنج بخورم امر کردم #برنج را بشویند و خشک کنند و مختصری تفت دادند و آسیاب شد و بعضی را خشک کردم و بعضی را #سوپ درست کردم.

بنابراین #سوپ_برنج هم برای بیماری ها و شکم درد و اسهال خوب است.

#سویق_برنج

در روایت آمده است:

مرِضْتُ‌ مَرَضاً شَدِیداً فَأَصَابَنِی بَطَنٌ فَذَهَبَ جِسْمِی فَأَمَرْتُ بِأَرُزٍّ فَقُلِیَ ثُمَّ جُعِلَ سَوِیقاً فَکُنْتُ آخُذُهُ فَرَجَعَ إِلَیَّ جِسْمِی‌[4]

یعنی امام صادق (ع) فرمود به #اسهال شدید مبتلا شدم پس بدنم آب شد و دستور دادم #برنج تفت داده شود سپس آن را #سویق کنند و آن را مصرف کردم و بدنم به #حالت_اول برگشت.

#نان_برنجی

امروزه #نان_برنجی خیلی معروف نیست و شاید در کرمانشاه نان برنجی به عنوان یک شیرینی درست می‌کنند ولی منظور همان نانی است که می‌خوریم ولی از برنج درست شده است.

برنج را آسیاب و خمیر می‌کنند و با خمیر برنج، نان درست می‌کنند.

نان برنجی درمان #افت_قند است و برای افرادی که زیاد #گرسنه می‌شوند و یا مبتلا به #اسهال هستند مفید است زیرا #نان_برنجی به راحتی از شکم خارج نمی‌شود و حتی در افرادی که مبتلا به #اسهال هستند، برای خارج شدن از شکم حداقل به دوازده ساعت نیاز دارد.

#نان_برنجی جلوی ضعف و سستی و لاغری را می‌گیرد.

در روایت آمده است:

لیْسَ‌ یَبْقَى‌ فِی‌ الْجَوْفِ‌ مِنْ غُدْوَةٍ إِلَى اللَّیْلِ إِلَّا خُبْزُ الْأَرُزِّ.[5]

یعنی چیزی درون بدن از صبح تا شب باقی نمی‌ماند مگر #نان_برنجی

غذا در بدن افرادی که اسهال دارند سریع خارج می‌شود و از طریق روده ها جذب بدن نمی‌شود به همین جهت این افراد لاغر می‌شوند.

[1] الکافی، کلینی، ج6، ص342، ط اسلامیه.
[2] الکافی، کلینی، ج6، ص342، ط اسلامیه.
[3] المحاسن، برقی، ج2، ص502.
[4] المحاسن، برقی، ج2، ص503.
[5] الکافی، کلینی، ج6، ص305، ط اسلامیه.

وبسایت :        islamic-cooking.blog.ir

‌ کانال تلگرام:     t.me/Islamic_cooking

اینستاگرام :      instagram.com/islamic_cooking

کانال ایتا :        eitaa.com/Islamic_cooking

کانال آپارات :     aparat.com/islamic_cooking

آشپزی اسلامی،سوپ برنج،برنج و سماق،طرز تهیه سویق برنج،طرز پخت نان برنجی،طرز تهیه سماق و برنج،دانلود کتاب آشپزی اسلامی،برنج در روایات،خواص برنج در احادیث،کانال آشپزی اسلامی

برنج و غذاهای برنجی در روایات

طرز تهیه سرکه اسلامی (خمری)

خواص انجیر در روایات

برنج ,  ,اسهال ,نان ,وَ ,ع ,آمده است ,آن را ,    ,نان برنجی ,روایت آمده ,islamic cooking کانال

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

وبسایت فن کویل و داکت اسپلیت گروه صنعتی پوشش زاگرش صحبتِ جانانه کارن لب - سکوبندی آزمایشگاهی - هود آزمایشگاهی معرفی جاذبه های گردشگری استانبول مدرن تخت | 02177181178 شرکت صنایع تولیدی و خدماتی بهینه ساز 30 سالگی (( فقه و حقوق اسلامی )) - حقوق خصوصی کرد صدا ♛ دانلود آهنگ های کردی جدید Mp3